×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
#WracamySilniejsi – kampania Upfield Professional
Upfield Professional Polska pod hasłem #WracamySilniejsi wspiera branżę gastronomiczną

#WracamySilniejsi – kampania Upfield Professional

Autor: horecatrends.pl Data: 13 maja 2021 10:21 | Aktualizacja: 13 maja 2021 10:28

Upfield Professional Polska, właściciel takich marek, jak Flora, Rama, Altis czy Violife, pod hasłem #WracamySilniejsi wspiera branżę gastronomiczną w powrocie do nowej, wciąż trudnej, „normalności”.

Kampania #WracamySilniejsi jest polską odsłoną międzynarodowej akcji Upfield Professional o nazwie #ComeBackStronger. Działania wystartowały w Polsce już dzień po zapowiedziach rządu o otwarciu ogródków i wnętrz restauracji w reżimie sanitarnym i mają podkreślić potrzebę kształtowania bardziej zrównoważonej przyszłości gastronomii, która staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami – szukaniem oszczędności i zysków przy równoczesnym zaspokajaniu zmieniających się potrzeb gości, spełnianiu oczekiwań pracowników doświadczonych rokiem pandemii oraz przygotowywaniem się na wciąż niepewną przyszłość.   

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

– Zależy nam, by stworzyć przestrzeń do dzielenia się pomysłami i inspiracjami, które pomogą restauratorom przywrócić biznes na właściwe tory, zróżnicować ofertę i jak najlepiej dostosować ją do gości – tak o głównych założeniach kampanii opowiada Wiktor Orliński, Marketing Manager Upfield Professional na Polskę i Ukrainę.

– Zebraliśmy szefów kuchni z całego świata, aby zachęcić ich do dzielenia się swoimi pomysłami i nowymi rozwiązaniami, które pomogą uprościć menu, ułatwią pracę w kuchni, ale też dodadzą sił do codziennych zmagań w tym trudnym, ale przecież tak satysfakcjonującym zawodzie – dodaje.

#WracamySilniejsi, czyli…

– Przyszłość restauracji znajduje się…. na talerzu! Restauratorzy powinni wprowadzić do oferty nowe elementy menu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości. To szukanie nowych możliwości i źródeł przychodu, uproszczone menu oraz postawienie na uniwersalną i coraz bardziej popularną dietę roślinną. Trzeba planować inteligentnie, dostosowywać się do zmieniających się okoliczności i pamiętać o zrównoważonym rozwoju – mówi Robert Kopacz, Szef Kuchni Upfield Professional. – Takie podejście pozwoli restauratorom zmaksymalizować przychód i oszczędności oraz, oczywiście, przyciągnąć coraz więcej gości.

Przyszłość wcale nie oznacza powrotu do tego, co było. To właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by zdecydować, jaka przyszłość nas czeka.

W ramach kampanii #WracamySilniejsi przewidziany jest szereg działań w kanałach społecznościowych marki Upfield Professional, na stronie internetowej upfieldprofessional.com/pl-pl/ oraz działania w mediach.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz